Symphsodon Aequifasciatus (Diskus) - Symphysodon Discus (Hechel Discusu)-4-6 CM

  • 100,00TL
  • 69,99TL

  • KDV Hariç: 69,99TL
  • Üretici: DOGASAN
  • Ürün Kodu: DSC-64
  • Stok Durumu: 100

Ana Vatanı : Rio Solim 

Yaşam Alanı: Derin göller veya ağaç kökleri ile kayalık alanlar 

Beslenme Biçimi: Etçil 

Davranış Biçimi: Barışçıl 

Kendi Türlerine Davranışı: Çok sıklıkla agresif 

Yüzme Seviyesi: Dip-Orta-Yüzey 

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı çok çok zordur. Kesin tahmin yapılan balıklarda bile yanılma payı olduğu görülmüştür. Eş tutan ve tüp çıkaran balıklarda kesin tahmin yapılabilir. 

Üreme: Dik bir yüzeye düz yumurta dökerler, yavrularını korurlar. Üretim için beslenebilecek boyda 10 adet balığın birlikte büyütülerek, eş tutan balıkların 50*50*50'lik bir akvaryuma ayrılmasıyla sağlıklı üretim yapılabilir. Eş tutan balıklardan yumurta almak zor; yavru almak daha zor; çıkan yavruları büyütmek daha da zordur. Sudaki en ufak değişmelere karşı bile yumurtalar hassastır. Yavrular çıktıkları zaman erkek, dişi beraber yavrulara bakarlar. Yavrular anne,babalarının üzerinde salgıladıkları mukoza ve yumurta eş değer kozalarını yiyerek beslenirler. 

Sıcaklık: 26°C - 30°C Hastalık ve ağı şartlar da 32-34°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm. 

En Az Akvaryum Hacmi: 400 litre

Su Sertliği                    : 0 - 12 °dH       

PH                               : 5.0 - 8.0 

Genel Yorum: En gösterişli tatlı su balığı olarak bilinir.

Anne ve baba yavrularını üzerinden salgıladıkları mukoza tabakasıyla beslerler. Çok akıllı balıklardır.

Bazı kitaplar da bir discus'un kafada delik (hole in head) hastalığına yakalanması ve balığın tedavi edilişi anlatılırken şöyle ilginç bir olaya değinilmektedir; balık her gün yakalanıp kafasına ilaç sürülmektedir, bir süre sonra tedavi edildiğini anlayan balık akvaryuma kepçe konulduğunda kendisi yüzerek içine girmiştir. Sık sık hastalanmasıyla hobiciler'in gözünü korkutsa da uygun şartlar sağlanıp, sağlıklı bir balık alındığında size uzun seneler seyir keyfi yaşatacaktır. Çok tecrübe ister. Her gün düzenli dip çekimi balığın sağlıklı yaşaması için şarttır. Çok çabuk hastalandığı için, besleyen hobici hastalıklara karşı tecrübeli olmalıdır. Sürekli temizlik istediğinden, cama cam akvaryumlarda besleyen hobici çok fazladır.Bu türün tek olarak bakılması tavsiye edilir.Günümüzde akvaryum ortamında beslenen discus balığının Amazon Nehri'ndeki atasıyla pek bir alakası kalmamıştır. Ülkemiz ve dünya piyasasına Asya kökenli, akvaryum üretimi balıklar hakimdir.Bu balıkların var türlerinde ki değişimlere bağlı olarak hastalıkların da çeşitlenmeler son yılda artmıştır.

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: Symphsodon Aequifasciatus (Diskus) - Symphysodon Discus (Hechel Discusu)