Lepistes (Poecilia reticulata)

  • 17,70TL
  • 9,99TL

  • KDV Hariç: 8,47TL
  • Üretici: DOGASAN
  • Ürün Kodu: LEP-05
  • Stok Durumu: 500

Lepistes ya da Gupi, Poeciliidae familyasından canlı yumurtlayabilen akvaryumlarda yetiştirilen tatlı su balığı. Anayurdu Güney Amerika olan lepistes günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde bulunur. Erkekleri renkli, dişileri ise sade olurlar.

Bunun en önemli nedenlerinden biri hiç şüphesiz hızlı ve kolay üretilebilen bir balık olmasıdır.

Lepistes'in hızlı ve kolay üretilebilen bir balık olmasından dolayı her geçen gün piyasaya yeni yeni varyetelerin çıkması yeni renkleriyle karşılaşılması doğal olmaya başladı.

Akvaryumcularda ve petshoplarda bir çok renkte lepistes çeşidiyle karşılaşabilirsiniz.

Ama tüm lepistesler genel olarak 4 varyetesiyle oluşmuştur.

4 Grup Ana Lepistes Varyetesi…

1- Tuksedo Lepistes :

Vücutlarının arka yarısı koyu renktedir. Smokin giydirilmiş bir lepistese benzer. Dominant bir varyete olan tuksedolar, diğer varyetelerle çaprazlandığında sayısız değişik tipte lepistes elde edilebilir. Bazılarını görsel öğelerle destekleyerek anlatmakta fayda var.

2- Mozaik Lepistes Bu varyetedeki lepistesler genelde parlak metalik ve yeşile çalan renkteki vücutlarıyla ve mozaik desenli kuyruklarıyla diğerlerinden ayrılırlar. Kuyrukları genelde yelpaze şeklindedir. Desenleri mozaiklidir. Çim (grass) varyetesine benzerler, çoğunlukla da bunlarla karıştırılırlar.

3- Kobra Lepistes Bu varyete, vücudundaki desenlerin kobra yılanlarının desenlerine benzemesinden dolayı bu adı almıştır. Bir zamanlar en bilinen ve en sık rastlanan varyete idi. Kobra desenleri tüm vüzudu kaplayabilir de, kaplamayabilir de. Desenler benekten ziyade, birbirine bir şekilde bağlı desenlerdir.

4- Çim Lepistes Genelde vüzut renkleri metalik mavi veya yeşil ağırlıklıdır. 1985 yılında ilk kez fotoğrafı çekilerek bir dergide yayınlanmış ve büyük ilgi toplamıştır. Almanya’da 1960′ların sonlarına kadar “leopar çim” adı altında üretilmiş bir soy üretilmiş, sonra devam ettirilmediği bildirilmiştir.

Renklerine göre gruplandırılan tüm varyeteler, bu dört ana kültür ırkından elde edilmiştir.

Tuksedo Lepistes Kırmızı Tuksedo 

Kırmızı Tuksedo Lepistes

Mozaik Lepistes

Mozaik Lepistes Resimleri - Lepistes Çeşitleri

Mozaik Lepistes Resimleri – Lepistes Çeşitleri

Kobra (Cobra) Lepistes Resimleri - Lepistes Çeşitleri

Çim desenli(Grass):Mavi ve Kırmızı türleri vardır.Bu renklerin aralarında küçük siyah noktalar vardır

 

 

Lepistes akvaryumlarda en çok beslenen balık türlerindendir.Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: Lepistes (Poecilia reticulata)